Parazit je organizam koji ovisi o drugom organizmu, u ovom slučaju – čovjeku. Krade hranjive sastojke potrebne ljudskom organizmu i pritom ispušta toksični otpad. Medicini je poznato preko 100 vrsta parazita u koje spadaju bakterije, virusi i gljivice. Većina parazita je vidljiva tek mikroskopskim putem, a neki su vidljivi i okom. Iako je uvriježeno mišljenje da parazitske bolesti pogađaju siromašne predjele, one predstavljaju zdravstveni problem diljem svijeta. Poznati su paraziti u mozgu, a čak 30 % parazita živi u probavnom sistemu. Najčešći parazit u crijevima čovjeka, pogotovo kod djece, je glista.
Kako paraziti dospiju u organizam?
Unos parazita teško je spriječiti, a u organizam ulaze:
- kontaminiranom vodom i hranom – jajašcima parazita, najčešće u nedovoljno opranoj ili termički obrađenoj hrani,
- prekomjernim unosom šećera (ugljikohidrata),
- kroz kožu,
- kroz disajni sistem,
- preko insekata,
- nečistim rukama – zbog nedovoljne ili netemeljne higijene ruku,
- seksualnim odnosom
Gliste
Više je vrsta, ali najčešće su dječja glista (enterobius vermicularis) i obična glista (ascarides). One su valjkastog oblika, dugačke oko 1 cm i tanke kao konac. Noću liježu jajašca na otvoru debelog crijeva, što uzrokuje jak svrbež (čak i na području genitalija i urinarnog otvora, pogotovo kod žena), podsvjesnim grebanjem jajašca dospiju pod nokte, a kontaktom s ustima u probavne organe. Crijevnom stijenkom putuju u pluća gdje se dalje razvijaju. Tada uzrokuju teškoće u disanju i napade kašlja pa se uglavnom misli da je u pitanju jaki bronhitis. Odatle putuju po bronhijama u grkljan i vraćaju se u crijevo. Gliste kod ljudi mogu prodrijeti kroz crijevnu stijenku i dospjeti u trbušnu šupljinu te uzrokovati upalu potrbušnice ili zatvoriti otjecanje žuči iz žučovoda i uzrokovati žuticu.
Kako prepoznati gliste u stolici?
U stolici se mogu primijetiti odrasle jedinke parazita. Jajašca su prisutna u stolici još 70 – 75 dana nakon zaraze. Kod najtežeg oblika nastupa povraćanje odraslih jedinki parazita.
Trakavica
Gotovo je se nemoguće riješiti jer se sisaljkama (na glavi) čvrsto drži za crijevne stijenke. Najduži je parazit na svijetu jer može narasti do 14 m. Trakavica u stolici može se primijetiti po bijelim komadićima parazita širokim oko 7 – 10 cm, a dugačkim 10 – 20 mm. Riječ je o polno zrelim dijelovima odrasle trakavice koji su puni jajašaca. Svaka trakavica proizvede i 100 000 jajašaca.
Simptomi zaraze crijevnim parazitima
Ako je imuni sistem oslabljen, veća je mogućnost zaraze crijevnim parazitima. Takođe, o imunitetu ovisi koji će simptomi izaći na vidjelo:
- konstipacija (zatvor, izostanak stolice) – kod velikog broja parazita crijeva mogu biti blokirana,
- proljev – uz prisutnost krvi,
- nadutost i plinovi,
- crvići u stolici – prisutnost odraslih parazita u izmetu,
- usporen metabolizam,
- stalna glad – paraziti jedu hranu koja se unosi u organizam,
- gubitak apetita,
- bolovi u trbuhu,
- anemija – paraziti se hrane crvenim krvnim ćelijama (eritrociti),
- svrbež – zbog jajašaca parazita,
- osip – ekcem (uzrokuje trakavica), čirevi, suha koža itd.,
- razdražljivost,
- hronični umor – iscrpljenost, anksioznost itd.,
- nesanica – noćne more, škrgutanje zubima tokom spavanja itd.,
- rak – kad parazit napadne organ (maternica, bubrezi, jetra itd.), a u organizmu je prisutan izopropilni alkohol (IPA) koji stvara pogodne uslove za naseljavanje parazita u organu.
Paraziti u crijevima-dijagnostika
Postojanje nametnika u crijevima utvrđuje se laboratorijskim pregledom stolice. Pritom je važno odrediti vrstu parazita i težinu infekcije. Analiza se mora ponoviti kako bi se potvrdilo da je parazit uklonjen. Ovu analizu Alfalab obavlja svakodnevno. Rezultate dobijate isti dan. Cijena analize je 10km.
Lijek protiv parazita
Osim stalnog održavanja lične higijene i pridržavanja sanitetskih pravila, ljekar može propisati tablete protiv crijevnih parazita kako bi se zaustavio prijenos na druge u okolini.
Vaša Alfalab
Pored brzine dobijanja nalaza i dijagnostike bolesti, Alfalab je prepoznatljiv po povoljnim cijenama.
Laboratorija Alfalab se nalazi na adresi Milana Tepića 27, kod apoteke 1.maj, a kontaktirati je možete putem telefona 051/218-448 i 066/156-110 svakim radnim danom od sedam do 20 časova.
Više informacija možete dobiti i na internet stranici Alfalab laboratorije www.alfalabbl.com, te ako pošaljete pitanja na mejl adresu alfalab75@gmail.com.
Druge poslovnica u Lazarevu, Gradišci i Kotor Varošu:
Alfalab poslovnica u Ulici Ilije Garašanina 1, u banjalučkom naselju Lazarevo, senalazi preko puta ambulante porodične medicine. Radno vrijeme je od 07 do 16 časova, dok subotom rade od 07 do 15 časova.
Alfalab laboratorija u Gradišci u ulici Kozarskih brigada bb. Radno vrijeme laboratorije je od 07 do 19 časova, subotom 07.30 do 15.00 časova. Telefon za informacije u Gradišci je 051/453-070.
Alfalab laboratorija u Kotor Varošu u ulici Stefana Nemanje bb (preko puta Tropic marketa)
Radno vrijeme: 07:00-16:00 subotom od18:00-20:00 Telefon za informacije 051/941-119Za sve dodatne informacije pozovite 051/218-448.