Da li ste ikada doživjeli neprijatnost na internetu, bilo kroz uvredljive komentare, prijetnje ili neprimjerene slike? Ako jeste, možda ste bili žrtva cyberbullyinga, oblika nasilja koji se sve više širi u digitalnom prostoru. U vremenu kada su društvene mreže postale dio svakodnevice, važno je prepoznati ovaj problem i znati kako se zaštititi.
Šta je cyberbullying?
Cyberbullying je oblik nasilja koji se odvija putem digitalnih tehnologija. Može se dešavati na društvenim mrežama, platformama za razmjenu poruka, igrama i putem mobilnih telefona. Riječ je o ponavljanom ponašanju koje ima za cilj da zastraši, naljuti ili posrami osobu koja je na meti. Neki od primjera cyberbullyinga uključuju:
- Širenje laži ili postavljanje sramotnih fotografija i videozapisa na društvenim mrežama.
- Slanje uvredljivih, prijetećih poruka ili slika putem aplikacija za razmjenu poruka.
- Lažno predstavljanje i slanje zlonamjernih poruka u ime nekog drugog.
Cyberbullying često ide ruku pod ruku s klasičnim nasiljem licem u lice, ali ono što ga čini specifičnim jeste digitalni trag koji ostavlja za sobom. Ovaj trag može poslužiti kao dokaz i pomoći u zaustavljanju nasilja.
Kako prepoznati cyberbullying?
Ponekad je teško razlikovati šalu od nasilja, naročito u online okruženju. Ako se osjećate povrijeđeno, ili ako vas neko ismijava umjesto da se smije s vama, šala je prešla granicu. Kada to ponašanje ne prestaje i pored vaših upozorenja, to može biti znak cyberbullyinga.
Uticaj cyberbullyinga na mentalno zdravlje
Cyberbullying može ostaviti dugotrajne posljedice na mentalno zdravlje. Kada nasilje dolazi iz online sfere, može se činiti kao da nema izlaza, čak ni u vlastitom domu. Ovaj oblik nasilja može uticati na osobu na različite načine:
- Mentalno: Osjećaj uznemirenosti, sramote, straha ili ljutnje.
- Emotivno: Gubitak interesa za stvari koje su vam nekada donosile zadovoljstvo.
- Fizički: Gubitak sna, glavobolje, bolovi u stomaku.
Osjećaj da vas drugi ismijavaju ili maltretiraju može vas spriječiti da progovorite o problemu ili da se suočite s njim. U najgorim slučajevima, cyberbullying može dovesti do ozbiljnih posljedica po mentalno zdravlje, pa čak i do tragičnih ishoda.
Šta učiniti ako ste žrtva cyberbullyinga?
Ako ste žrtva cyberbullyinga, važno je da se obratite nekome kome vjerujete – roditelju, učitelju, prijatelju ili stručnjaku za mentalno zdravlje. Prvi korak je prepoznati nasilje i zatražiti pomoć. Takođe, važno je prijaviti nasilje na platformama na kojima se dešava. Društvene mreže imaju obavezu zaštititi svoje korisnike, a prijavljivanje nasilja može pomoći u zaustavljanju nasilnika.
Kako zaštititi svoju privatnost na društvenim mrežama? Jedan od načina da se zaštitite od cyberbullyinga jeste da budete pažljivi s informacijama koje dijelite na internetu. Evo nekoliko savjeta:
- Dvostruko razmislite prije nego što postavite ili podijelite nešto. Ono što podijelite može ostati online zauvijek i može se iskoristiti protiv vas.
- Postavite privatnost na društvenim mrežama. Kontrolišite ko može vidjeti vaš profil, ko vam može slati poruke i ko može komentarisati vaše objave.
- Blokirajte osobe koje vas uznemiravaju. Većina platformi omogućava blokiranje, prijavljivanje i ograničavanje komentara.
Svi možemo doprinijeti borbi protiv cyberbullyinga
Cyberbullying je ozbiljan problem, ali nije nepobjediv. Svi imamo odgovornost da stvorimo sigurniji internet. To podrazumijeva prijavljivanje nasilja, podizanje svijesti o ovom problemu i, najvažnije, ljubaznost i poštovanje prema drugima – kako online, tako i u stvarnom životu. Ako se suočavate s cyberbullyingom, ne zaboravite: nije sramota potražiti pomoć. Razgovarajte s nekim kome vjerujete i ne dozvolite da vas nasilnici ušutkaju. Vaša sigurnost i mentalno zdravlje su najvažniji.
Za Biznispromo piše: dr med mr sci Aleksandar Pejić specijalista psihijatrije
Dozvoljeno prenošenje teksta uz obavezan potpis i link izvora (BP).